Najlepsze wycieczki fakultatywne na Korfu

Co warto zobaczyć na Korfu?

Map 1
Mapa Zante Magic Tours

Korfu, czyli grecka Kerkyra, to prawdziwy diament pośród greckich wysp i idealne miejsce na wakacje. Licząc 592 kilometry kwadratowe, pod względem wielkości jest drugą po Kefalonii Wyspą Jońską. Rozciąga się naprzeciw kontynentalnych, zachodnich wybrzeży Grecji i Albanii, od których oddziela ją w północnej części wąska 2,5 kilometrowa cieśnina.

Korfu ma podłużny kształt. Północna część wyspy jest górzysta, zwieńczona najwyższym, wzoszącym się na 906 metrów n.p.m. szczytem Pantokrator. Południe zaś zdobią wysokie wzgórza i rozległe doliny. Wybrzeże Kerkyry jest bardzo urozmaicone. Zachodnia część jest skalista, natomiast wschodnia i północna, równinna i piaszczysta.

Korfu otocza wianuszek mniejszych i większych wysepek. Większość z nich to niewielkie, wynurzające się z morza skały. Ludowa fantazja często przypisuje im mityczne pochodzenie. Wyspa Kolovri na przykład to okręt Odyseusza zamieniony w głaz przez rozgniewanego Posejdona. Pontikonissi  – Mysia Wyspa – według Homera była natomiast ulubionym miejscem jego mitycznego bohatera.  Dziś Mysia Wyspa uznawana jest za jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w całej Grecji.

Korfu - mapa wyspy z Korfu z zaznaczonymi atrakcjami turystycznymi Korfu, Plażami Korfu, kurortami Korfu. Korfu Grecja

Dwie równie ważne wysepki – Vidos i Lazaretto – położone są w zatoce miasta Korfu. Na północnym zachodzie znajduje się kilka wysp zwanych Diapontia Nisia –  Erikusa, Othoni i Mathraki, zaś około 7,5 mil morskich na południe do Kerkyry, niedaleko wybrzeży Epiru, znajdują się dwie inne małe niezwykle urokliwe wyspy – Paxi i Antipaxi – o łącznej powierzchni liczącej zaledwie 19 kilometrów kwadratowych. Paxi (Paksos) i Anipaxi (Antypaksos) swoimi piaszczystymi plażami zlokalizowanymi w sąsiedztwie starych gajów oliwnych przyciągają wielu turystów poszukujących błogiego wypoczynku w cudownej scenerii. Występująca tu, śródziemnomorska roślinność jest znakomitym schronieniem i oazą spokoju.

Historia Kerkyry i miasta Korfu – pełna jest  mitów, legend i tajemniczych opowieści. W starożytności wyspa nosiła wiele nazw,  ale to właśnie Kerkyra zwyciężyła. Pochodzi ona od imienia nimfy Korkyra, córki boga rzeki Assopos oraz ukochanej boga mórz i oceanów, Posejdona, który sprowadził swą miłość na tę wyspę. Z ich związku narodził się syn, Feak. To on nadał wyspie jedną z jej mitycznych nazw – Feakia. W VI i VII księdze Odysei Homer opisał także pobyt Odyseusza na Korfu, używając określając wyspę mianem Scheria. Na przestrzeni dziejów wyspę zwano także: Drepani – Sierp, ze względu na jej kształt, Makrja – Długa, z powodu jej długości, Kassiopia  – od nazwy jednej z wiosek.

Korfu to pełne zieleni, rajskie miejsce, gdzie roślinność kwitnie przez cały rok, a główną ozdobą wyspy są miliony ogromnych, prastarych drzew oliwnych. Łagodny klimat pozwala na uprawę oliwek, które od czasów weneckich są źródłem bogactwa tej wyspy. Sadzi tu się też cytrusy, w tym niezwykły Kum quat. Nie brak też migdałów i przepysznego korfickiego miodu.

 

Stolicą wyspy jest miasto Korfu wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Weneckie w swym charakterze, posiada niezliczone pomniki i wyjątkowe ślady przeszłości: centralny Plac Spianada, Pałac Świętych Jerzego i Michała czy  wysokie budynki z arkadami pochodzące z czasów francuskiej dominacji. Warto wspomnieć też o świątyni, w której spoczywa patron wyspy, Święty Spirydon, którego szczątki przenoszone są ulicami miasta w srebrnej szkatule podczas świąt ku jego czci.

Dla przybywających turystów, wyspa Korfu jest swoistą bramą wjazdową do Grecji. Wszystko tutaj składa się na niebywale efektowny układ archeologiczny i urzekającą mozaikę piękna.  Korfu jest wyspą Miłości – to tutaj znajduje się Canal Damoure. Korfu jest też wyspą muzyki – to na tej wyspie zaprezentowano pierwszą grecką operę, to tutaj powstała muzyka do greckiego hymnu narodowego. Korfu to wyspa snów i marzeń. Korfu to diament wśród greckich wysp.

 

Takiego słońca nigdzie nie zobaczysz,
takich oleandrów, lśniących skał,
Morze tu szumi skrzydłami Ikara,
echo powraca jak upragniona myśl.

W nocy księżyc wisi nisko
i gwiazdy, można je dotknąć ręką.
Wszystko tu pachnie dojrzałą brzoskwinią,
bazylią startą palcami
Tu miłość objawia tajemnicę życia
taniec jest wolnością, modlitwa – porywem

– „Tylko tu” Nikos Chatzinikolau

Najpopularniejsze atrakcje na Korfu

Palia Perithia Stara Perithia wioska na Korfu Korfu Grecja

Palia Perithia na Korfu (Wioska Duchów)

Palia Perithia to jedna z najstarszych wiosek na Korfu, położona na północnym stoku góry Pantokrator. Zachowała swój historyczny charakter, a zabudowania wioski pochodzą z XVII i XVIII wieku, tworząc atmosferę przeszłości. Jeśli będąc na Korfu chciałbyś cofnąć się w czasie to koniecznie zejdź ze szlaku i udaj się do ukrytej w górach wioski Palia Perithia. Lubimy miejsca, które poruszają wyobraźnię, a Stara Perithia niewątpliwie do takich się zalicza! Maleńka wieś u podnóży gór pełna starych, kamiennych domów i niesamowitych opowieści. Większość domów i budynków użyteczności publicznej została zbudowana w stylu weneckim. Dziś domy te są niemal w ruinie, zwiedzający zobaczą więc połamane okiennice, zardzewiałe drzwi, rozpadające się kamienne mury, zamknięte kościoły i ogrody z połamanymi doniczkami. Jedynie na centralnym placu wioski tętni życie dzięki kilku tawernom, które działają w Starej Perithii a w samej wiosce na stałe mieszka ok. 5 osób. Palia Perithia to także doskonałe miejsce dla miłośników fotografii. Tradycyjne kamienne domy, ścieżki i stare drzewa tworzą malownicze scenerie, które warto uwiecznić na zdjęciach. Magiczna wioska, gdzie historia, przyroda i tradycja łączą się w niepowtarzalny sposób. Dla tych, którzy pragną odkrywać zakątki pełne autentycznego uroku Korfu, to miejsce stanowi prawdziwą perełkę. Stara Perithia jest nazywana również “Wioską Duchów” – czy tak faktycznie jest, przekonaj się sam podczas swoich wakacji na Korfu!
Kassiopi Korfu miejscowosc turystyczna wakacje na Korfu Grecja

Kassiopi

Jedna z większych i atrakcyjniejszych miejscowości portowych na wyspie Korfu (w samej Kassiopi mieszka ok. 1200 osób!) a to wszystko z pięknym widokiem na Albanię. Ogromny wybór różnorodnych tawern, knajp, barów – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie! To kosmopolityczne miejsce cieszy się popularnością wśród Brytyjczyków, Niemców oraz Francuzów. Ma to wpływ na odrobinę wyższe ceny na przykład artykułów spożywczych lub noclegów. Tutaj nie znajdziecie długich i piaszczystych plaż, ale za to skaliste wybrzeże i urokliwe zatoczki z krystalicznie czystą wodą pozwolą Wam znaleźć miejsca bez tłumów turystów (polecamy również rozłożyć ręcznik na naturalnych a’la tarasach skalnych – pamiętajcie jednak o butach do wody!). Najpopularniejsze plaże w tym regionie to: Bataria, Kanoni, Pipitos, Zaręczynowa Zatoczka (tu podpowiedź dla chcących poprosić swoją drugą połówkę o rękę podczas wakacji w Grecji) czy największa plaża żwirkowo-kamienista, Kalamionas, na której znajdziemy serwis plażowy. Co oprócz relaksu nad brzegiem morza? Bardziej aktywni wczasowicze odwiedzjący Kassiopi mogą udać się do pozostałości twierdzy, jednak przygotujcie się na kilkunastominutową wspinaczkę. Zdecydowanie jest to miejscowość rekomendowana dla osób ceniących sobie kameralność, dla par czy paczki znajomych. Kassiopi dysponuje dużą bazą hotelową, popularnymi pensjonatami i prywatnymi apartamentami. Jeżeli ktoś chciałby odwiedzić Kassiopi na chwilę, to warto sprawdzić opcję wycieczek fakultatywnych na Korfu w wersjach prywatnych z naszym polskim przewodnikiem.
Porto Timoni co zobaczyc na Korfu Korfu recja na wakacje

Porto Timoni

To magiczne miejsce, ukryte na zachodnim wybrzeżu wyspy, zachwyci Cię niezapomnianymi krajobrazami i unikalną atmosferą. Porto Timoni to jedyna plaża na Korfu, gdzie spotykają się dwie oddzielne zatoki, tworząc niezwykłe i jednocześnie różnorodne doświadczenie. Z jednej strony znajduje się plaża Agios Georgios Pagon, z drugiej Glyko Beach – miejsca równie urokliwe, co odmienne. Widoki, które zapierają dech: Wspięcie się na wzgórze między tymi dwoma plażami nagrodzi Cię spektakularnym widokiem na Morze Jońskie. Nieopodal znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama Porto Timoni, a błękit wód i zieloność okolicznych wzgórz robią niezapomniane wrażenie. Droga do Porto Timoni może być trochę wyzwaniem, ale każdy krok jest wart tego niezwykłego widoku. Szlak prowadzi przez malownicze ścieżki, z których rozpościera się widok na olśniewające pejzaże Korfu. Przebywając tę trasę, poczujesz się jak podróżnik odkrywający nieznane zakątki. Nasz TIP -> Zachód Słońca nad Rajską Zatoką! 🙂 Nie ma chyba nic piękniejszego niż zachód słońca nad Porto Timoni. To idealne zakończenie dnia spędzonego na jednej z najurokliwszych plaż Korfu. Porto Timoni to nie tylko miejsce na mapie, to podróż do krainy niepowtarzalnej harmonii natury. Jeśli masz ochotę na odrobinę magii, koniecznie odwiedź to wyjątkowe miejsce na Korfu!
Sidari miejscowosc turystyczna wakacje na Korfu gdzie jechac na Korfu Grecja

Sidari

Sidari to jedna z największych miejscowości turystycznych na Korfu. Znajdziecie tu duży wybór hoteli, tawern, sklepów, restauracji, także nie martwcie się o brak atrakcji np. wieczorami A plaże? Piaszczyste i oczywiście z serwisem plażowym! Miejscowość jest położona na płaskim terenie. W niektórych częściach występuje sporo glinki – nie przestraszcie się więc, jeśli woda w morzu będzie mętniejsza! Wszystko to w towarzystwie pięknych klifów z piaskowca. Na plaży znajdziecie bogatą ofertą sportów wodnych czy wypożyczalni małych łódek aby zwiedzić okolice Sidari od strony morza samodzielnie. Dojazd samochodem z Sidari do stolicy zajmuje około godziny – spotkacie tu sporo przyjezdnych turystów ponieważ największą atrakcją w okolicy jest Kanał Miłości, Canal d’Amour, który odwiedzamy na wycieczce Skarby Korfu. Dodatkowo z niewielkiego portu w Sidari można udać się w rejs na pobliskie wysepki Mathraki, Othoni i Erukoussa, które słyną z urokliwych zatoczek i krystalicznej turkusowej wody. Pamiętajcie jednak, że w okolicach Sidari bywa wietrznie, więc zanim zaplanujecie morskie wyprawy koniecznie sprawdźcie prognozy na kolejny dzień. Fani basenów i zjeżdżali mogą skorzystać z Sidari Water Park – nie należy on do wyszukanych parków wodnych, ale jest to niezła alternatywa dla tych, którzy nie przepadają za morską wodą i piaskiem. Warto wspomnieć, że miejscowość jest bardzo popularna wśród turystów z Wielkiej Brytanii, wiele miejsc jest dostosowana do ich gustu.
Afionas Porto Timoni wioska kwiatow i biale budynki atrakcje turystyczne na Korfu Grecja

Afionas

Afionas to urokliwa wioska położona na północno-zachodnim wybrzeżu Korfu, Grecja. Oto kilka informacji na temat tego malowniczego miejsca. Typowa grecka wioska utrzymana w tradycyjnym stylu. Charakteryzuje się białymi domami, wąskimi uliczkami i spokojną atmosferą, co sprawia, że wizyta w tej miejscowości jest prawdziwym powrotem do korzeni greckiej kultury. Jednym z największych atutów Afionas są zapierające dech w piersi widoki na Morze Jońskie. Znajduje się tu punkt widokowy, z którego roztacza się panoramę nad zatoką Agios Georgios, co czyni to miejsce idealnym do fotografowania zachodów słońca. Znajdziesz tu urokliwe tawerny i kafejki, gdzie można skosztować tradycyjnych greckich potraw. Smakuj lokalne specjały, delektując się jednocześnie atmosferą spokoju i gościnności. Z Afionas można udać się na pieszą wędrówkę do plaży Porto Timoni. To dwie plaże, jedna z widokiem na Morze Jońskie, a druga na zatokę Agios Georgios. Spacer między nimi oferuje niezapomniane krajobrazy. Wioska jest znana z tego, że oferuje oazę spokoju i ucieczki od zgiełku turystycznego. To doskonałe miejsce na odpoczynek, relaks i cieszenie się spokojem greckiego życia wiejskiego. Miejsce to jest także cenionym miejscem do obserwacji zachodów słońca. Widok na zmieniające się kolory nieba nad Morzem Jońskim sprawia, że wieczory są niezwykle magiczne. Idealne miejsce dla tych, którzy pragną zanurzyć się w tradycyjnej greckiej atmosferze, cieszyć się pięknem natury i odpocząć z dala od zgiełku turystycznego.
Listion atrakcje turystyczne na Korf miasto Korfu wakacje a Korfu Grecja

Listion (miasto Korfu)

Liston to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Starym Mieście Korfu. Długa, prostokątna aleja usytuowana przy samym Spianadzie, jednym z największych placów w Europie. Spacerując Listonem, możesz poczuć klimat dawnych czasów, gdy Korfu była pod wpływem Weneckim. Miejsce to słynie z eleganckich kawiarni i restauracji, które znajdują się po obu stronach alei. To idealne miejsce na delektowanie się kawą lub posiłkiem na świeżym powietrzu, podziwiając jednocześnie urokliwy widok na Spianadę. Wzdłuż Listonu znajdują się również ekskluzywne sklepy oferujące lokalne rękodzieło, biżuterię, ubrania i inne unikatowe produkty. To idealne miejsce dla miłośników zakupów poszukujących oryginalnych pamiątek. Jeśli wybierasz się do miasta Korfu w późniejszych godzinach to wieczorami Liston ożywa dźwiękami muzyki, gdy lokalni artyści występują na ulicach, tworząc przyjemną atmosferę. To także miejsce, gdzie odbywają się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i koncerty. Charakterystycznym elementem Listonu są arkady, które nadają mu niepowtarzalny charakter. Architektura budynków utrzymana jest w stylu weneckim, co dodaje temu miejscu wyjątkowego uroku historycznego. W skrócie to serce Starego Miasta Korfu, miejsce, gdzie historia, kultura i atmosfera łączą się w niezwykłym sposób. To must-see dla każdego, kto odwiedza tę piękną grecką wyspę.
Pantokrator najwyzszy szczyt wyspy Korfu wakacje na Korfu Grecja

Pantokrator - najwyższy szczyt Korfu

Pantokrator to najwyższa góra na Korfu i jednocześnie jedno z najbardziej imponujących miejsc na wyspie. Góra Pantokrator wznosi się na wysokość około 906 metrów nad poziomem morza, stanowiąc najwyższy punkt Korfu. Jej imponujący szczyt oferuje spektakularne widoki na całą Kerykrę, Morze Jońskie oraz pobliskie wybrzeża Albanii. Na szczycie znajdziesz klasztor Pantokrator, pochodzący z XIV wieku. To miejsce święte przyciąga zarówno pielgrzymów, jak i turystów, oferując nie tylko duchowy azyl, ale także zapierające dech w piersiach widoki. To też doskonałe miejsce dla miłośników pieszych wędrówek i trekkingu. Szereg szlaków prowadzi na szczyt, umożliwiając odkrywanie malowniczych krajobrazów i zanurzanie się w naturalnej urodzie wyspy. Dla tych, którzy wolą wygodę podróżowania samochodem, góra jest dostępna również drogą asfaltową na sam szczyt (będzie kręto!) a trasa wiedzie przez urokliwe wsie i gaje oliwne. Na zboczach góry Pantokrator znajduje się wiele punktów widokowych, z których rozpościerają się niesamowite panoramy. Idealne miejsca na zatrzymanie się, by podziwiać wschody słońca (sprawdziliśmy jest WOW) czy też zachody. Miejsce to zdecydowanie zdobywa naszą polecajkę! 🙂
Klify Logas na Korfu niesamowite widoki na Korfu zachody slonca Grecja na wakacje Korfu na wakacje

Klify Logas

Teraz coś dla fanów fotografii o każdej porze! Klify Logas znajdują się na północnym zachodzie Korfu, w okolicy wioski Peroulades, niedaleko Paleokastritsa. To wyjątkowe miejsce przyciąga zarówno turystów, jak i lokalnych mieszkańców, chcących delektować się niezwykłymi krajobrazami – miejsce to jest pełne super punktów widokowych. W ciągu dnia to też super opcja na błogi relaks – od klifami znajdują się malutkie, urocze plaże, gdzie można się zrelaksować i cieszyć się spokojem otoczenia. Kąpiel w otoczeniu imponujących formacji skalnych i krystalicznie czystego morza to niezapomniane doświadczenie. Do Klifów Logas można łatwo dotrzeć samochodem, co sprawia, że jest to popularny punkt widokowy dla turystów zwiedzających północno-zachodnią część wyspy. Dla tych, którzy cenią sobie spokojne miejsca, zalecamy wizytę poza godzinami szczytu 🙂 Ale o co chodzi z tą fotografią? To miejsce jest szczególnie popularne z powodu magicznych zachodów słońca. Kiedy słońce schodzi za horyzont, fioletowe, różowe i pomarańczowe barwy malują niebo i morze, tworząc niezapomniane widowisko! Nie zapomnij aparatu!
Przyladek Drastis top atrakcje na Korfu atrakcje turystyczne na Korfu wakacje na Korfu Grecja

Przylądek Drastis

Przylądek Drastis znajduje się na północnym zachodzie Korfu, niedaleko wsi Peroulades. To wyjątkowe miejsce jest znane ze swojego imponującego wybrzeża, klifów i turkusowych wód Morza Jońskiego. Wybrzeże przylądka Drastis charakteryzuje się kształtami klifów, skalistymi formacjami i ukrytymi zatoczkami. Kryształowo czysta woda i barwne podwodne formacje sprawiają, że to miejsce jest prawdziwym rajem dla miłośników natury. Jednym z popularnych sposobów na odkrycie uroku Przylądka Drastis jest rejs łodzią. Wiele lokalnych firm oferuje wycieczki morskie, podczas których można podziwiać klify, jaskinie i sekretne plaże wokół przylądka. To również kolejny obowiązkowy punkt na liście dla miłośników fotografii. Wysokie klify, widok na turkusowe wody i zmienne odcienie nieba sprawiają, że każde ujęcie staje się niezapomnianą pamiątką o każdej porze dnia (dajemy słowo :)). To również świetna opcja miłośników aktywnego wypoczynku – znajdziecie tam szlaki piesze, które prowadzą wzdłuż wybrzeża, umożliwiając odkrywanie ukrytych zakątków i cieszenie się naturalnym pięknem. Drastis to prawdziwy klejnot Korfu, stanowiący harmonijną kombinację skalistego wybrzeża, turkusowych wód i niezwykłych krajobrazów. To miejsce, gdzie natura prezentuje się w pełnej klasie.
Ipsos miejscowosc turystyczna na Korfu wakacje na Korfu Grecja palmy i bialy parasol przeciwsloneczny na plazy w Ipsos

Ipsos

Jeżeli szukacie imprezowego miejsca na wakacje to opcja idealna! Ipsos to jedna z najbardziej imprezowych miejscowości na wyspie, zwłaszcza w lipcu/sierpniu gdzie zjeżdżają się duże ilości Włochów. Znajdzie się tutaj kilka spokojniejszych zakątków tego kurortu, więc jest możliwość ucieczki od całodniowych imprez! Miejscowość oferuje dużo sklepów, marketów, tawern, pubów, restauracji, barów oraz klubów – zdecydowanie każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wzdłuż plaży można wybrać się na spacer po robiącej wrażenie promenadzie. Sama plaża należy do dość wąskich i żwirkowych, ale z serwisem plażowym i sportami wodnymi. Zejście do wody jest łagodne, ale i tak warto pamiętać o butach do wody. To wspaniałe miejsce pod względem widokowym – plaża położona w zatoce otoczona jest bujną zielenią i z widokiem na Albanię oraz na Pantokrator! Ipsos to też dobra baza wypadowa do samego miasta Korfu – to zaledwie 16 km od stolicy wyspy i korfickiego lotniska.
Dassia miejscowosc wakacyjna na Korfu wakacje na Korfu Grecja 1

Dassia

Dassia to nieduża miejscowość ale ciesząca się dużą popularnością wśród turystów z różnych krajów. To doskonałe miejsce wypadowe, głównie do miasta Korfu (25 minut autobusem) ale również do innych atrakcji ze względu na jej centralne położenie. Dassia oferuje turystom długa wąską żwirkowa plażę z serwisem plażowym. Fani małych motorówek mają możliwość wynajęcia łódki na cały dzień. Fani bardziej ekstremalnych sportów wodnych natomiast powinni wiedzieć, że to właśnie w Dassia w latach ’70 został otwarty jeden z pierwszych ośrodków sportów wodnych w Grecji i wciąż oferuje szeroki wybór dostępnych aktywności! Parasailing z mega widokami na Korfu? Nie mam problemu! Wakeboarding? Zakładajcie deski i do wody!
Polwysep Kanoni widok a panorame Kanoni z monastyrem w tle oraz mala zielona wyspe atrakcja na Korfu Grecja wakacje w Grecji 2

Półwysep Kanoni

Półwysep Kanoni z kościołem Panagia Vlacherna poniżej i Mysią Wyspą (Pontikonisi) to najbardziej znane i fotografowane miejsca na Korfu. Kanoni to właściwie dzielnica miasta Korfu, położona zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta. Swoją nazwę wzięła od starej armaty stojącej na szczycie wzgórza. To wzgórze jest otoczone bujną i zieloną roślinnością, na którym znajduje się wiele luksusowych hoteli i villi. Możesz zejść również do portu i przejść się tutejszą groblą – zejście nie jest bardzo strome (schody). Po zejściu dotrzesz do małego rybackiego portu i kościoła Panagia Vlacherna. Ta urocza kaplica, zbudowana w XVII wieku, może pochwalić się imponującym ikonostasem rzeźbionym w drewnie i pięknymi freskami wewnątrz. Dach pokryty jest czerwoną dachówką, a nad wejściem do bramy wznosi się wysoka dzwonnica. Jeśli zdecydujesz się zostać na punkcie widokowym, to na wzgórzu w Kanoni znajdują się dwie kawiarnie z niesamowitym widokiem na kościół Vlacherna, morze i Mysią Wyspę – możesz zrobić tam świetne ujęcia z otaczającą panoramą. Nie zapominaj, że jest to miejsce idealne na #instafoto z lądującymi nad głowami samolotami! 🙂
Wzgorze z twierdza Angelokastro twierdza aniolow Korfu Grecja wakacje w Grecji wakacje na Korfu 1

Angelokastro

Angelokastro, znane również jako Twierdza Aniołów, stanowi imponującą fortyfikację zlokalizowaną na najwyższym wzgórzu w okolicy Peleokastritsy. To jedno z najważniejszych tego typu miejsc w całej Grecji, będące nie tylko historycznym świadectwem, ale także punktem widokowym oferującym widoki, które zapierają dech w piersiach (co z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom fotografii). Historia zamku sięga czasów Bizancjum, a jego pierwotnym celem było skuteczne przeciwdziałanie najeźdźcom atakującym od strony morza. Nazwa “Angelokastro” jest niejednoznaczna i może odnosić się do aniołów strzegących tych strategicznych terenów lub być związana z bizantyjskim celem obronnym. W obrębie warowni znajduje się nie tylko system obronny, ale także kościół, skalna kaplica, wieże i inne historyczne zabudowania. Jednak to nie tylko architektura sprawia, że to miejsce jest wyjątkowe, ale również wspomniane niezwykłe widoki, jakie oferuje w wysokiej skali. Wspięcie się na ruiny (schodami :)) to podróż w czasie i przestrzeni. Z góry rozpościera się pejzaż Paleokastritsy, malownicze wybrzeże, zielone góry i turkusowe wody, co sprawia, że odrobina wspinaczki w górę jest absolutnie tego warta. Każdy, kto raz doświadczy uroku i majestatu tego miejsca, będzie z pewnością pragnął tutaj powrócić. Angelokastro nie tylko stanowi świadectwo historii, ale także staje się miejscem, gdzie czas zdaje się zatrzymywać, pozwalając na chwilę zanurzenia się w niepowtarzalnej atmosferze tej monumentalnej fortyfikacji. Bilet wstępu kosztuje 3€ za osobę.
Palac Achillion Cesarzowa Sisi bialy palac to trzeba zobaczyc na Korfu atrakcje turystyczne Korfu Grecja 1

Pałac Achillion

Jeśli jesteś fanem zabytków to musisz poznać historie tego miejsca (aktualnie pałac Achillion jest w remoncie, ale nie zmienia to fakt, że warto o tym miejscu poczytać). Kiedyś miejsce zamieszkiwały dwie ważne dla Europy Postacie – cesarzowa Austrii Elżbieta znana jako cesarzowa Sisi oraz cesarz Nemiec Wilhelm II – oboje oczarowani pięknem Grecji jak i samego Korfu. Sisi wybudowała pałac pod koniec XIX wieku aby znaleźć spokój w życiu, służył jej jako letnia rezydencja. Co tworzy nieziemski klimat tego miejsca? Cesarzowa była ogromna fanką starożytnych greckich legend i mitologii. Jej ulubionym bohaterem był Achilles, na którego cześć poświęciła pałac. Ogród pałacowy jest pełen raczej artystycznie rzeźbionych posągów panteonu greckich bogów i bogiń, co tworzy prawdziwie mityczną scenerię. Niestety, cesarzowa zmarła w dość tragiczny sposób, kiedy w 1898 r. została brutalnie zamordowana w Genewie, a pałac stał opuszczony aż do 1907 r., kiedy kupił go cesarz Niemiec Wilhelm II. Mówi się, że w czasie, gdy pałac był okupowany przez cesarza, usunął on wspaniałe posągi Achillesa i dodatkowo zbudował Dom Rycerski wyłącznie po to, aby umieścić swój batalion na Korfu. Nawet ogród pałacowy został przeprojektowany zgodnie z kaprysami i upodobaniami cesarza. W czasie I i II wojny światowej pałac został opuszczony i nieuchronnie splądrowany przez wroga. Po latach odbudowy i renowacji pałacowi w końcu przywrócono dawny piękno i otrzymał status obiektu użyteczności publicznej. Popularność Pałacu Achillion wynika także z faktu, że w tym wspaniałym miejscu kręcono słynny film o Jamesie Bondzie “Tylko dla twoich oczu”.
Moraitika Messonghi miejscowosci turystyczne na Korfu plaza ze slomowymi parasolami na tle blekitnego nieba wakacje na Korfu Grecja 1

Moraitika + Messonghi

Zaledwie 20 km na południe od miasta Korfu znajdują się dwie miejscowości, które harmonijnie się przenikają, tworząc jednocześnie jeden z największych kurortów turystycznych na wyspie. Co ciekawe, mimo swojego rozmiaru, jest to jedno z bardziej spokojnych miejsc, idealne dla tych, którzy pragną wypoczynku z dala od zgiełku. Bogata oferta noclegowa obejmuje wszystko, od urokliwych prywatnych apartamentów po imponujące kompleksy hotelowe. Największym z nich jest trzygwiazdkowy hotel Messongi Beach, oferujący około 1000 pokoi, co sprawia, że to doskonałe miejsce dla różnorodnych podróżnych. Poza różnorodnymi opcjami zakwaterowania, w okolicy znajdziecie również wspaniałe tawerny, kuszące turystów niepowtarzalnymi aromatami lokalnej kuchni korfickiej oraz świeżych owoców morza. Dodatkowo, liczne bary, kawiarnie, markety i sklepy z pamiątkami tworzą przyjemną atmosferę, a otaczające to miejsce gaje oliwne nadają mu specjalny charakter. Plaże w tej okolicy są piaszczysto-żwirowe, z łagodnym zejściem do morza, a każda z nich wyposażona jest w serwis plażowy i beach bary. Miłośnicy sportów wodnych znajdą tu wiele atrakcji, takich jak wynajem motorówek czy próby sił na nartach wodnych. Dla entuzjastów nurkowania, pobliska miejscowość Agios Ioannis oferuje centra nurkowe, które organizują wyprawy do obszarów objętych programem Natura 2000. To idealne miejsce dla wszystkich, którzy pragną połączenia relaksu na plaży z możliwością aktywnego spędzania czasu w wodzie.
Benitses miejscowosc turystyczna na Korfu gdzie na wakacje naKorfu glowna ulica w miejscowosci turystycznej Betnitses z zielonym wzgorzem i blekitnym niebem w tle wakacje na Korfu wycieczki 1

Benitses

Malownicza malutka wioska rybacka, która leży zaledwie 12,5 km na południe od miasta Korfu, zaskakuje swoim urokiem i tradycyjnym charakterem. Pomimo niewielkiej populacji, która liczy jedynie około 800 mieszkańców, Benitses stara się rozwijać i zachować swoją malowniczość, przyciągając jednocześnie turystów do odkrywania tego urokliwego miejsca. W ciągu ostatnich kilku lat wioska aktywnie rozwija się turystycznie, oferując różnorodne atrakcje i zachęcając do przyjazdu wszystkich poszukiwaczy autentyczności i tradycji. Mimo tej ewolucji, Benitses zdołało zatrzymać się w czasie, zachowując wąskie uliczki i brukowane alejki, które ukazują piękne tradycyjne detale i atmosferę, która oczarowuje każdego odwiedzającego. W okresie lat 70. i 80., Benitses cieszyło się dużą popularnością, a dziś wioska nadal oferuje różnorodne możliwości zakwaterowania, dostosowane do różnych gustów i budżetów. Rozproszone tawerny i kawiarnie kuszą podróżnych różnorodnością smaków lokalnej kuchni oraz przytulną atmosferą. Chociaż plaże Benitses nie są szerokie i nie posiadają złocistego piasku, to ich urok kryje się w wąskich, przytulnych zatoczkach z rzędem leżaków, tworząc intymne miejsca do relaksu i kąpieli słonecznych. Miejscowy port, często odwiedzany przez żeglarzy, umożliwia cieszenie się urokami czystych wód Morza Jońskiego. Benitses stanowi doskonałe miejsce wypadowe, szczególnie dla tych, którzy planują wynajem auta, ponieważ w niedalekiej odległości znajduje się imponujący pałac Achillion, który z pewnością warto odwiedzić podczas pobytu na Korfu. To idealne miejsce dla tych, którzy pragną zanurzyć się w atmosferze tradycyjnej greckiej wioski, jednocześnie mając łatwy dostęp do innych atrakcji na wyspie.
Agios Georgios Pagon Pagoi miejscowosc turystyczna na Korfu wakacje na Korfu wycieczki Grecja Korfu

Agios Georgios Pagon (Pagoi)

Agios Georgios Pagon (Pagoi) to typowo turystyczne miejsce, położone w wyjątkowo spokojnej okolicy, oddalonej praktycznie od wszystkiego, zyskało przydomek “Pagów” w potocznej mowie. Jego największym atutem jest rozległa, szeroka plaża o złocistym piasku i łagodnym zejściu do morza, zlokalizowana w jednej z największych korfickich zatok. Jednak przydomek “Pagi”, który kojarzy się z lodem (według greckiego słowa), odnosi się do chłodnej wody w zatoce. Na plaży dostępne są leżaki, parasole, prysznice, bary, wypożyczalnie motorówek i centrum nurkowe. Mimo rozległej przestrzeni, nawet w szczycie sezonu letniego panuje tu spokój, a każdy znajdzie swój kąt do relaksu. Zgodnie z charakterem typowego kurortu turystycznego, miejscowość oferuje różnorodne zakwaterowanie, obejmujące hotele, apartamenty, pokoje typu studio i wille. Dodatkowo, turyści mają do dyspozycji sklepy, restauracje, tawerny, bary, sklepy z pamiątkami i kawiarnie. Miejscowość cieszy się szczególną popularnością wśród polskich turystów, którzy stanowią znaczącą część odwiedzających. Dla tych, którzy preferują aktywny wypoczynek, Pagów oferuje szeroki wybór wypożyczalni pojazdów, takich jak samochody, jeepy, rowery, skutery itp. Warto jednak pamiętać, że charakter dróg w regionie nie zawsze jest łatwy, jest wąsko i kręto plus co może sprawić trudności, zwłaszcza dla pojazdów większych niż samochody osobowe. Co do atrakcji w okolicy, z Pagów najbliżej do niezwykłej wioski Afionas, przypominającej stylistyką Santorini, oraz popularnego Porto Timoni. Dojazd samochodem zajmuje zaledwie 10 minut, chociaż można też podjąć pieszą wędrówkę lub skorzystać z opcji morskiego transferu, takiej jak wycieczka Porto Timoni Private lub Skarby Korfu. Dla entuzjastów dłuższych spacerów i trekkingu obowiązkowo trasa z Afionas do Porto Timoni, która nie jest łatwa, więc zaleca się wygodne obuwie i zabranie butelki wody.
Pelekas miejscwosc turystyczna wakacje na Korfu miejscowosc nd samym morzem i pieknymi plazami wakacje na Korfu Grecja 1

Pelekas

To niezwykle malowniczo usytuowana miejscowość, położona na wzgórzu, Pelekas zachwyca swoim tradycyjnym greckim stylem i wspaniałym widokiem na morze. Choć słynie z intensywnego ruchu samochodowego, będąc jedyną drogą do poniżej położonych ośrodków turystycznych, to właśnie ta charakterystyka dodaje jej niepowtarzalnego uroku. Wieś Pelekas nie tylko oferuje malownicze widoki, ale także dwie godne polecenia plaże. Piaszczysta plaża Pelekas, choć nie należy do największych, imponuje bogatym wyposażeniem – leżaki, parasole, beach bary i restauracje są dostępne dla gości, zapewniając komfortowy relaks nad brzegiem morza. Drugą opcją jest uważana za jedną z najpiękniejszych plaż – piaszczysta Glyfada. Choć może nie oferować bogatej oferty gastronomicznej czy rozrywkowej, to jej urok skrywa się w naturalnej piękności. Kilka beach barów dodaje tej plaży charakterystycznego uroku. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na malutką plażę Myrtiotissa, oddaloną od komercyjnych miejsc i zachowującą swoją dzikość. Z niewielkiego wzgórza zwanego Tronem Kaisera można podziwiać niezapomniane zachody słońca, które nadają temu miejscu wyjątkowy klimat. Pelekas to także doskonała baza wypadowa, zaledwie 20 minut jazdy samochodem dzielą ją od miasta Korfu. To miejsce, które nie tylko oferuje wspaniałe plaże i widoki, ale także umożliwia łatwy dostęp do innych atrakcji na wyspie, sprawiając, że jest idealnym miejscem dla tych, którzy pragną połączenia spokoju z możliwością odkrywania okolicznych zakątków.
Palac Mon Repos miasto Korfu atrakcje turystyczne na Korfu Grecja

Pałac Mon Repos

Pałac Mon Repos to historyczna rezydencja znajdująca się na wyspie Korfu, Grecja. Został zbudowany w XVII wieku jako letnia rezydencja brytyjskiego komisarza i później został przekształcony w letnią rezydencję greckiej rodziny królewskiej. Pałac otoczony jest pięknym ogrodem, a jego lokalizacja zapewnia widok na morze. Najbardziej znana postać związana z Pałacem Mon Repos to książę Filip, mąż królowej Elżbiety II. Urodził się właśnie w tej rezydencji w 1921 roku, kiedy rodzina królewska Grecji jeszcze ją zamieszkiwała. Pałac Mon Repos jest również miejscem, gdzie księżna Elżbieta, późniejsza królowa Elżbieta II i książę Filip spędzali część swojego młodego wówczas okresu małżeństwa. Obecnie pałac pełni rolę muzeum, prezentując historię i dziedzictwo związanego z nim rodu królewskiego. Zwiedzający mają okazję podziwiać wnętrza pałacu oraz spacerować po jego pięknych ogrodach. To miejsce ma duże znaczenie zarówno dla historii Korfu, jak i dla historii współczesnej brytyjskiej rodziny królewskiej.
Kavos miejscowosc turystyczna wakacje na Korfu miejscowosc nad samym morzem i pieknymi plazami wakacje na Korfu Grecja

Kavos

Kavos to energiczna miejscowość położona na skrajnym południu wyspy Korfu, która staje się rajem dla poszukiwaczy rozrywki i imprez. To idealne miejsce dla tych, którzy pragną doświadczyć intensywnego życia nocnego od pierwszego momentu swojego pobytu. Liczne kluby, bary i puby sprawiają, że Kavos jest znane jako centrum niekończącej się zabawy. Porównując je do Laganas na Zakynthos, można śmiało stwierdzić, że obie miejscowości dzieli podobna atmosfera imprezowa. Kavos jest wręcz żartobliwie określane jako “brytyjska kolonia na Korfu”, co świadczy o intensywności brytyjskiej obecności i atmosferze towarzyszącej miejscowości. Dla miłośników plażowania Kavos oferuje wyjątkowo długą i piaszczystą plażę z łagodnym zejściem do morza. Plaże są doskonale wyposażone w serwis plażowy, a także pełne tawern i beach barów, tworząc idealne miejsce do relaksu i korzystania z uroków słonecznej pogody. Dla entuzjastów wodnych atrakcji dostępny jest dmuchany FunPark na morzu, gdzie za niewielką opłatą przez cały dzień można cieszyć się zabawą i szaleństwem na wodzie. Dla tych, którzy chcą uciec od miejskiego zgiełku, możliwość podróży do stolicy wyspy, miasta Korfu, jest dostępna dzięki kursującemu autobusowi miejskiemu pomiędzy Kavos a miastem. To doskonała opcja dla osób, które chcą odkrywać kulturowe i historyczne bogactwa wyspy oraz skosztować lokalnej kuchni. Kavos, mimo że jest znane ze swojej imprezowej atmosfery, oferuje również możliwość oderwania się od tego tempa i odkrywania uroków otaczającego świata. Pamiętaj jednak o bardzo dużej odległości od lotniska a w przypadku wycieczek lokalnych wczesnych godzinach wyjazdów (ok 6:30 rano) i późnych powrotach.
Tron Kaisera atrakcje turystyczne na Korfu wakacje na Korfu wycieczki po polsku na Korfu Grecja 1

Tron Kaisera

Tron Kaisera (okolice miejscowości Pelekas) to niesamowite wzgórze pod względem widokowym, które znajdziecie oczywiście na wyspie Korfu, Grecja. Nazwa “Tron Kaisera” tłumaczona z języka greckiego oznacza “Tron Cesarza”. To miejsce jest związane z historycznymi i kulturowymi aspektami wyspy. Wzgórze to zyskało swoją nazwę dzięki istnieniu tronu, na którym rzekomo zasiadał cesarz Wilhelm II Niemiecki (jego imię pewnie już widzieliście przy krótkim opisie pałacu Cesarzowej Sisi :)). Ale o co chodzi z tym tronem? W telegraficznym skrócie Cesarz ten, przyciągnięty urodą i widokiem zachodzącego słońca, często odwiedzał to miejsce podczas swoich pobytów na Korfu na przełomie XIX i XX wieku. Tron Kaisera jest także znane ze wspaniałego punktu widokowego, z którego można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na morze Jońskie, okoliczne wyspy oraz okolicę Korfu. Obecnie Tron Kaisera jest popularnym celem turystycznym, przyciągającym odwiedzających swoim urokiem i historią. To miejsce stanowi również doskonały punkt widokowy, zwłaszcza podczas zachodu słońca, kiedy to krajobraz nabiera magicznej atmosfery. Wizyta na Tronie Kaisera to nie tylko możliwość zanurzenia się w historii wyspy, ale także okazja do cieszenia się niezwykłymi panoramami, które oferuje to malownicze miejsce.
Plac Spianada w miescie Korfu atrakcja turystyczna na KOrfu widok z lotu praka na plac Spianada z forteca w tle wycieczki lokalne po polsku Korfu Grecja

Plac Spianada (miasto Korfu)

Plac Spianada, znany również jako Esplanade, to centralny plac położony w samym środku miasta Korfu, na wyspie Korfu, Grecja. Jest to jedno z największych i najbardziej charakterystycznych miejsc w mieście, będące centrum życia społecznego, kulturalnego i historycznego. Otoczony jest zabytkowymi budynkami, kawiarniami, sklepami i restauracjami, tworząc atmosferę pełną życia i animacji. Jest to miejsce, gdzie spotykają się mieszkańcy i turyści, aby delektować się kawą, spacerować po okolicy czy też uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych. Na Korfu jest również znany z unikalnego obiektu sportowego, który przyciąga uwagę zainteresowanych. Otóż, plac ten jest jednym z nielicznych miejsc na świecie, gdzie tradycyjnie uprawia się krykiet na otwartym placu miejskim. Historia krykieta na Korfu sięga czasów brytyjskiej okupacji Korfu. Brytyjczycy, będący wielkimi miłośnikami tego sportu, wprowadzili ten sport na wyspę, a Plac Spianada stał się naturalnym miejscem dla tego typu rozrywki. Dziś, tradycja ta jest kontynuowana, przyciągając zarówno miejscowych, jak i turystów, którzy chętnie obserwują i uczestniczą w meczach krykieta odbywających się na tym historycznym placu. Krykiet tutaj nie tylko sportowe wydarzenie, ale również element kultury i dziedzictwa, który łączy tradycję brytyjską z lokalnym życiem społecznym. To serce miasta Korfu, które staje się zatem wyjątkowym miejscem, gdzie sport, historia i współczesność spotykają się w harmonijny sposób, przyciągając miłośników krykieta z całego świata. Oczywiście wybierając się na wycieczkę lokalną z naszym polskim przewodnikiem dowiesz się na ten temat o wiele więcej 🙂
Agios Gordios miejscowosc turystyczna na wyspie Korfu wakacje na Korfu Grecja

Agios Gordios

To miejsce rozwija się z roku na rok, stając się coraz bardziej popularnym kurortem turystycznym położonym w jednej z największych zatok na zachodnim wybrzeżu wyspy. Samo położenie kurortu zachwyca niezwykłą malowniczością; widok na zatokę i gaje oliwne natychmiast przenosi nas w wakacyjny grecki klimat! Długa, piaszczysta plaża, oferująca serwis plażowy, szeroką gamę beach barów i nadmorskich tawern, a także łagodne zejście do morza sprawiają, że to idealne miejsce na rodzinne wakacje. Śródziemnomorska przyroda okalająca to miejsce, w tym imponująca skała Ortholithi wyłaniająca się z morza, malownicze krajobrazy i zachody słońca, tworzą doskonałe tło dla miłośników fotografii. Dla entuzjastów motorówek dostępna jest możliwość wynajęcia łódki, co pozwala na zwiedzanie okolicznych zatoczek i urokliwych plaż. W miejscowości dostępne są różnorodne opcje zakwaterowania, obejmujące prywatne apartamenty, spokojne domki na wynajem oraz większe hotele. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc noclegowych jest imprezowy hostel The Pink Palace, który gościł wielokrotnie samego Freddiego Mercury’ego, postać legendarnego wokalisty zespołu Queen, której chyba nie trzeba przedstawiać! 🙂 Dodatkowo, miejscowość oferuje bogactwo restauracji, barów, marketów i sklepów z pamiątkami. To z pewnością miejsce warte uwagi dla tych, którzy pragną spędzić wyjątkowe wakacje w otoczeniu piękna przyrody i przyjaznej atmosfery!
Lefkimi miejscowosc turystyczna na Korfu Grecja kanal w Lefkimi z przycumowanymi kutrami rybackimi

Lefkimi

Lefkimi rozciąga się malowniczo na południu wyspy Korfu. Charakteryzuje się ona nieskażonym turystycznym zgiełkiem, z dala od kompleksów hotelowych, co nadaje jej wyjątkowego uroku. Pomimo rozwoju turystyki, Lefkimi zdołało zachować swoją autentyczną atmosferę, przechowując wąskie uliczki, urokliwe kościoły i budynki, które świadczą o tradycji tego miejsca. Miejscowość oferuje różnorodne formy zakwaterowania, w tym przytulne noclegi dostępne na platformie AirBnb. To doskonała opcja dla tych, którzy pragną zanurzyć się w miejscowej kulturze, ciesząc się gościnnością mieszkańców. Lefkimi to również oaza dla miłośników tradycyjnej kuchni i atmosfery. Wśród malowniczych uliczek znajdują się tawerny serwujące lokalne specjały, sklepy z autentycznymi produktami oraz kawiarnie, w których miejscowi mieszkańcy spędzają czas, delektując się rozmowami i atmosferą miasteczka. Dodatkowo jest tutaj port (bardziej ogromna betonowa keja 🙂 ), ale port w Lefkimi stanowi dodatkową atrakcję, otwierając drzwi do fascynujących podróży morskich. Rejsy do urokliwych Paxos i Antipaxos są łatwo dostępne, co sprawia, że Lefkimi staje się strategicznym punktem wyjścia do odkrywania okolicznych wysp i ich niezwykłych krajobrazów. Tutaj tradycja spotyka się z przyjemnością spokojnego wypoczynku, jednak pamiętaj ze względu na położenie tego miejsca (podobnie jak w przypadku Kavos) czeka Cię dług transfer z lotniska oraz jeśli wybierasz się na wycieczki lokalne – widzimy się skoro świt! 🙂
Gouvia miejscowosc wakacyjna na wyspie Korfu Grecja

Gouvia

Gouvia to zdecydowanie jedna z fajniejszych miejscówek na wyspie! Jest położona zaledwie 10 km na północ od stolicy Korfu i lotniska, co przekłada się na zaledwie 20 minut podróży autobusem. To strategiczne położenie sprawia, że Gouvia staje się doskonałą bazą wypadową dla podróżnych, oferując jednocześnie wiele atrakcji i udogodnień. Miejscowość wyróżnia się niewielką, ale urokliwą plażą piaszczysto-żwirkową, z łagodnym zejściem do morza. Dzięki swojemu położeniu w zatoce, woda jest spokojna i ciepła, co czyni to miejsce idealnym dla rodzin z dziećmi oraz wszystkich, którzy cenią sobie relaksujący wypoczynek nad morzem. Tutaj znajdziesz również prawdziwą ucztę dla podniebienia. W licznych knajpkach można delektować się świeżymi owocami morza, tradycyjną grecką kuchnią, soczystymi amerykańskimi burgerami czy wyrafinowanymi daniami kuchni chińskiej – tutaj nie ma kulinarnej nudy. Bogactwo kulinarnych doznań sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Co więcej, Gouvia kryje w sobie fascynującą historię, gdyż została zbudowana na miejscu starego weneckiego portu, a obecnie w tym miejscu znajduje się marina, będąca przystanią dla luksusowych jachtów z całej Europy. Spacerując brzegiem morza, można podziwiać majestatyczne jednostki, tworzące malowniczy pejzaż portowego miasteczka. Wieczorem Gouvia ożywa, oferując różnorodne rozrywki. Liczne bary i nocne kluby, także dedykowane szczególnie dla osób pełnoletnich :), tworzą pulsującą atmosferę życia nocnego. Gouvia to zdecydowanie więcej niż tylko miejscowość nadmorska – to pełne kontrastów miejsce, łączące historyczne dziedzictwo z nowoczesnością i atmosferą wypoczynku.
Paleokastritsa z lotu ptaka top atrakcje na Korfu Grecja 1

Paleokastritsa

Paleokastritsa to jedno z najbardziej popularnych miejsc turystycznych na wyspie Korfu, znane ze swojej malowniczej urody i bogatego podwodnego świata. Obszar ten obejmuje sześć uroczych małych zatoczek oraz plaż, oferując krystalicznie czystą wodę i urokliwe zakątki, idealne dla pasjonatów snorkelingu. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą sprzętu do nurkowania, aby jeszcze bardziej cieszyć się podwodnym pięknem. Plaże w Paleokastritsie są różnorodne, od piaszczystych i żwirkowych po kamieniste, a wszystkie wyposażone są w serwis plażowy, prysznice oraz toalety. Zejście do morza może być nieco strome, ale zdecydowanie warto zanurzyć się w błękicie Jońskiego morza. Paleokastritsa to doskonałe miejsce dla miłośników krótkich rejsów. Stąd łatwo można się wybrać na wycieczki do Błękitnych Grot czy pobliskich rajskich plaż np. Stelari. Dla entuzjastów małych motorówek dostępne są wypożyczalnie, a amatorzy nurkowania mogą skorzystać z lokalnych centrów nurkowych. Jeśli posiadasz własny jacht, Paleokastritsa to również idealne miejsce do cumowania. Cała infrastruktura rozwija się wzdłuż głównej drogi, oferując bogatą infrastrukturę. Znajdziesz tu różnorodne formy zakwaterowania, od hoteli po apartamenty i pokoje typu studio. Wybór restauracji, tawern oraz barów jest imponujący, zaspokajając różnorodne gusta kulinarne. Dodatkowo, Paleokastritsa oferuje supermarkety, sklepy z pamiątkami oraz wypożyczalnie samochodów, zapewniając wszystko, czego potrzebujesz podczas wakacyjnego pobytu. Jeśli nie jesteś zwolennikiem leniuchowania, Paleokastritsa oferuje wiele innych atrakcji. Polecamy dłuższy spacer do górującego na wzgórzu zamku Angelokastro, jednej z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Korfu. Ponadto, Bella Vista, zapierająca dech w piersiach panorama na zatokę w kształcie serca, stanowi fascynujący punkt widokowy (choć zaleca się dojazd samochodem z uwagi na strome podejścia). Amatorzy sztuki mogą zainteresować się warsztatami rzemieślniczymi, gdzie produkowane są wspaniałe narzędzia kuchenne, zabawki i inne przedmioty z drewna oliwnego. Paleokastritsa to również świetne miejsce na wypady do stolicy wyspy, oddalonej zaledwie około 20-25 minut samochodem. Dla tych, którzy unikają jazdy po greckich drogach, dostępna jest również często kursująca komunikacja miejska. Jeżeli chcecie poznać urok Paleokastritsy i podziwiać np. cudowną Bella Vistę, ale nie planujecie tu spędzać całego urlopu w jednym miejscu, zerknijcie na nasz program wycieczki Magia Korfu i Skarby Korfu, który pozwoli Wam maksymalnie wykorzystać pobyt na tej malowniczej wyspie w towarzystwie polskiego przewodnika!
Korfu Nowa Twierdza Korfu twierdza wenecka zabytki na Korfu atrakcje turystyczne na Korfu Grecja

Nowa Twierdza Korfu

Nowa Twierdza Korfu (Fortezza Nuova), która dominuje na wzgórzu Agios Markos, została zbudowana przez Wenecjan. Budowę rozpoczęto w 1576 roku i ukończono dopiero w 1645 roku. Fortyfikacja została zbudowana na dwóch poziomach, aby spełniać swoją podwójną rolę: ochronę portu i kontrolę śródlądową. Nowa Twierdza jest to solidny, surowy fort, który imponująco wznosi się nad Starym Portem, skąd jest do niego dostęp i oferuje niepowtarzalny panoramiczny widok na miasto i otwarte morze. Jedną z bram zdobi wspaniała płaskorzeźba Lwa Świętego Marka. Nowa Twierdza odegrała ważną rolę podczas ostatniego oblężenia osmańskiego w 1716 roku, podczas którego działania wojenne skoncentrowały się na zachodnim froncie miasta. Dziś stanowisko archeologiczne, które można zwiedzać, zaczyna się od imponującego wschodniego frontu południowego bastionu Siedmiu Wiatrów. Portyk prowadzi do półbastionu Tenedu, powyżej niskiego poziomu twierdzy. Stamtąd rampa prowadzi na górny poziom twierdzy, gdzie znajdują się duże koszary obronne. My zdecydowanie polecamy to miejsce! 🙂
Stara Twierdza Korfu twierdza wenecka zabytki na Korfu atrakcje turystyczne na Korfu Grecja wakacje w Grecji

Stara Twierdza, Fortezza Vecchia

Charakterystycznym elementem kompozycji miasta Korfu jest dwuramienne skaliste wzgórze, które ściśle kontroluje przejście morskie. Wzgórze zostało ufortyfikowane po VI wieku i zyskało swoich pierwszych mieszkańców, ludzi którzy przeżyli zniszczenie przez Gotów starożytnego Miasta Paleopolis. Fortyfikacje twierdzy budowano na przestrzeni ważnego okresu historycznego, wynoszącego około 15 wieków. W tym okresie wyróżniają się trzy szczególne fazy historyczne: Okres bizantyjski, podczas którego ufortyfikowano wzgórze wschodnie (Castell Vechio), okres wczesnowenecki, kiedy półwysep zamieniono w wyspę i ufortyfikowano wzgórze zachodnie (Castell Novo), oraz okres późnowenecki, kiedy przeobrażono fortyfikację w jej obecną formę, aby mogła stawić czoła nowemu zagrożeniu tamtych czasów, jakim były armaty. Dodatkowo zrównano z ziemią budynki które znajdowały się przed Twierdzą i w ten sposób powstał imponujący Plac Spianada, na którym do dziś znajduje się wejście do Fortu. Choć nikomu nigdy nie udało się zdobyć Fortezza Vecchia, na jej szczycie zawisło wiele różnych flag, a wszystko w wyniku zmian, które zachodziły w Europie. Wielu narodom udało się pozostawić po sobie ślad i skomponować ten wyjątkowy klejnot Korfu. W Starej Twierdzy mieszczą się dziś: Archiwum Prefektury Korfu, Biblioteka Publiczna, Służby Ministerstwa Kultury, wydział muzyki Uniwersytetu Jońskiego, sale wystawowe i eventowe i ogólnie Fortyfikacja funkcjonuje jako otwarta przestrzeń pamięci. Imprezy muzyczne odbywają się na otwartej przestrzeni fortu o wdzięcznej nazwie Versiada. Ponadto wewnątrz twierdzy znajduje się więzienie zbudowane w 1786 roku przez Wenecjan, a później rozbudowane przez Brytyjczyków, kaplica wojskowa, koszary wojskowe zbudowane przez Brytyjczyków około 1850 roku oraz szpital wojskowy.

Udostępnij wycieczkę

Facebook
WhatsApp
Email

Zamknij